Perėjimas prie Vokietijos pilietybės

SVEIKI Į ALMANCAX FORUMUS. VISĄ INFORMACIJĄ, KO IEŠKOTE APIE VOKIETIJĄ IR VOKIEČIŲ KALBĄ, RASITE MŪSŲ FORUMUOSE.
    volkanxnumx
    Dalyvis

Sveiki draugai
    Aranızda Türkiye'den Almanya'ya geldikten sonra Alman vatandaşlığına geçenler var mı?
    Varsa hangi şehirden başvurduğunuzu ve toplamda kaç ay / yıl sürdüğünü paylaşırmısınız.
    Herkese iyi forumlar…

https://www.almancax.com/almanca-aylar-ve-mevsimler.html

Dvyniai
    Dalyvis

Açıkçası bende bu sorunun cevabını merak ediyorum. Ben Almanya’ya geleli tam iki buçuk yıl oldu. Eşim Alman vatandaşı olduğu için sanırım 3 yılımı tamamlayınca başvurma hakkım oluyor. Orientierung kursumu yaptım sertifikamı tam puanla aldım. Ayrıca en son B2 Almanca sertifikamı aldım şu an C1’e devam ediyorum. Sadece şu an çalışmıyorum. Aile sebebiyle başvurularda çalışma şartı aranıyor mu emin değilim. Geçen hafta yabancılar dairesini aradık gelin şimdiden görüşelim 3 senenizin dolmasına bir ay kala başvurunuzu yaparsınız dediler. Orada da ayrıca Almanca bilgimiz ölçülecek mi yoksa sertifikalar yeterli oluyor mu? Bunları bilen daha önce bu yoldan geçmiş arkadaşların yorumlarına ihtiyacım var.

beširdis
    Dalyvis

Öncelikle devletten yardım almıyorsaniz geliriniz iyiyse sadece esin bile çalışıyorsa sorun olmaz. Önemli olan nokta devletten yardım alıp almadığınız. Sadece şu biraz enteresan geldi b2 belgen var C1 çalışıyorsun şu anda ve almanca sınava tabir edileceğinden mi cekiniyorsun? Dediklerinden anladığım bu. B1 bile yeterli ve sınav diye. Birsey yok rahat ol o konuda.

Dvyniai
    Dalyvis

Cevabın için teşekkür ederim @KaLpSiz. Aslında B1 in yeterli olduğu yazıyor ancak yıllardır burada yaşayan bir tanıdığım var. Ona epey zorluk çıkarmışlardı. Önüne gazete  koyup al bunu özetle vs sorgu sual. Ki bu bahsettiğim kişi sıkıntısız Almanca konuşuyor. Belki de sertifikası olmadığı için sorun yaptılar bilemiyorum. Eyalete ve denk geldiğin memura göre de değişebiliyor yaklaşımlar sanırım. her neyse uzatmayayım bu kişi başvurusunu geri çekti. İnternette de epey bilgi kirliliği var. O yüzden siz tecrübelilerin bilgilerinden faydalanmak istedim.

beširdis
    Dalyvis

Anlattığın olayda nedenini kendin söylemissin sertifikası yok diyorsun sertifasi olsa ne diye okutsun? Umarım anlatabilmisimdir…

Sveiki,

Vatandaşlığı eşinizin Alman vatandaşı olması durumunda( ve diğer istedikleri ekonomik ve sosyal şartları gerçekleştirdiğinizde) toplamda 3,5-4 yılda alabiliyorsunuz. Herkesin durumuna göre değişebilir. Sonrasında Türkiye'den yada konsolosluktan mavi kartı da nüfustan çıkarıldıktan sonra hemen edinebilirsiniz.

3 yılın sonunda Unbefristet aldıktan sonra hemen başvurabiliyorsunuz. (B1+ einbürgerunsprüfung zaten halledilmiş olması gerekiyor) Benim durumumda hali hazırda çalışmama (bordro yada banka ödeme döküm istiyorlar) ve düzenli bir şekilde rentenversicherung'a ödeme yapmama çok dikkat etmişlerdi. Bir de sizinle çok da olmasa da konuşmalar yapıyor oradaki memur ama çok da zor değil zaten B1'i alan birisi için.

Zaten bu sürece girmeden size evrak listesi yollayıp bakıyorlar uygun olup olmadığınıza. Bence soruları olanlar direkt bağlı bulunduğunuz  Auslanderamt ile mail yoluyla başvurun, size başvuruya uygun olup olmadığınızı söylüyorlar.

Come easy.

En son hazırlık öncesi böyle bir mail almıştım. İstenen belgelere örnek olarak buraya bırakıyorum. Benim durumum eşimin unbefristet vertrag ı vardı benim de kleinunternehmen im vardı.

Bu arada nüfus kayıt örneğini Türkçe yazmışlardı:)

Ich bitte daher um Mitteilung, ob Sie in Besitz der nachfolgenden Unterlagen sind:

– gültiger Reisepass

– gültiger Aufenthaltstitel (eAT)

– Nüfus

– Heiratsurkunde mit deutscher Übersetzung

– Einbürgerungstest

Hinweis: Sollten Sie den Test noch nicht abgelegt haben melden Sie sich bitte zum Einbürgerungstest an und teilen mir bitte den Testtermin mit

– Sprachnachweis B1 (TELC, DSH oder Goethe-Zertifikat)

Alternativ zum Einbürgerungstest / Sprachnachweis können auch vorgelegt werden: 

– Nachweis Integrationskurs (mit den 3 Zertifikaten: BAMF-Zertifikat Integrationskurs, TELC-Zertifikat für Zuwanderer und Bescheinigung Leben in Deutschland / 33 Fragen)

– Mietvertrag oder Nachweis Eigentum

– Kindergeldbescheid

– Rentenversicherungsverlauf

– unbefristeter Arbeitsvertrag

– die letzten 3 Gehaltsabrechnungen

Alternativ: unbefristeter Arbeitsvertrag und Rentenversicherungsverlauf Ihrer Frau und die letzten 3 Gehaltsabrechnungen.

Ich schaue mir dann die Unterlagen mal an und gebe Ihnen eine Rückmeldung.

Bitte teilen Sie mir auch mit, sofern Sie in der Vergangenheit wegen Straftaten verurteilt worden sind.

► Hinweis: Im Einbürgerungsverfahren werden u.a. Auskünfte beim Bundeszentralregister, Polizei und Verfassungsschutz eingeholt. Im Verfahren selbst haben Sie dann zu versichern, dass unrichtige oder unvollständige Angaben zur Ablehnung oder Rücknahme der Einbürgerung sowie zu einer Freiheits- oder Geldstrafe (§ 42 StAG) führen können.

yenicerixnumx
    Dalyvis

valla su anda bende bütün evraklar tamam. yani istesem alman vatandasligina gecebiliyorum. ancak cok düsünüyorum bana artisi ne olacak eksisi ne olacak diye. yarin bir gün tekrar türkiyede yasamak istersem tekrar türk vatandasligina gecmekte sikinti yasarmiyim. ordaki calismisligim gidermi . sonucta süresiz oturumum var burda ve ayni alman vatandaslarin sahip oldugu haklara sahibim.
    ne dersiniz dostlar alman vatandasligina geceyim mi ?

beširdis
    Dalyvis

Selamlar Türk vatandaşlığından çıksan bile sana mavi kart veriliyor. Bu mavi. Kartla sadece seçme ve seçilme hakkın olmuyor yani oy kullanamazsın ve seçimlerde aday olamazsın türkiyede… Onun dışında miras hakkın suresiz te de kalma ve çalışma hakkın VS her hakkın Türk vatandasiyla aynı kalıyor.. Benim tavsiyem hiç düşünme hakkın varsa alman vatandaşlığana geç benimde Allah olum kaza bela vermezseb10 yada 15 sene sonra kesin dönüş yapma planım var.. Vatandaşlığı alıp gitmek istiyorum yarın öbür gün pişman olursam en azından geri dönme şansım var suresiz olunca 6 ay Almanya dışında kalınca biliyorsundur suresiz oturum. Hakkın ölüyor geri donemiyorsun

yenicerixnumx
    Dalyvis

Selamlar Türk vatandaşlığından çıksan bile sana mavi kart veriliyor. Bu mavi. Kartla sadece seçme ve seçilme hakkın olmuyor yani oy kullanamazsın ve seçimlerde aday olamazsın türkiyede… Onun dışında miras hakkın suresiz te de kalma ve çalışma hakkın VS her hakkın Türk vatandasiyla aynı kalıyor.. Benim tavsiyem hiç düşünme hakkın varsa alman vatandaşlığana geç benimde Allah olum kaza bela vermezseb10 yada 15 sene sonra kesin dönüş yapma planım var.. Vatandaşlığı alıp gitmek istiyorum yarın öbür gün pişman olursam en azından geri dönme şansım var suresiz olunca 6 ay Almanya dışında kalınca biliyorsundur suresiz oturum. Hakkın ölüyor geri donemiyorsun

cevap icin tesekkürler
    sanirim gecicem alman vatandasligina abi ya. en iyisi bu sanirim sonucta nerde yasamin devam ediyorsa oranin vatandasi olmak her zaman iyidir.

volkanxnumx
    Dalyvis

Merhaba değerli forum sakinleri,

Uzun bir süreçten sonra Alman vatandaşlığını almış bulunmaktayım. Size biraz süreçten bahsedeyim. Umarım verdiğim bilgiler faydalı olur.

Mart 2017: Almanyaya geliş

Eylül 2019:Alman vatandaşlığına başvuru
    -gerekli evraklar verildi.

(Başvuru tarihindeki durumum ;Alman eş ile evli, 3 yıllık oturma izni, tam zamanlı çalıştığım bir iş, b1 dil sertifikası ve vatandaşlık sınavı sertifikası vardı.)

Mayıs 2020:Landrasamtdan gelen ilk mektup ( yani geçen ilk 8 ay sadece sıranın bana gelmesini bekledim. bu süreçte herhangi bir işlem yapılmadı.)
    -İstenilen evraklar verildi.

Ağustos 2020:Landrasamtdan 2. mektup
    -istenilen ek evraklar verildi

Eylül 2020:Landrasamtdan 3. mektup ( vatandaşlığa alınma garantisi geldi)
    -bu belge ile ;

Eylül 2020:Konsolosluğa TC vatandaşlıktan çıkış başvurusu
    -başvuru yapıldı ve online takip sistemi ile işlemin tamamlanma süreci takip.

Kasım 2020:Konsolosluktan Vatandaşlıktan izinle çıkış belgesi alımı:
    – alınan belge landrasamta yollandı.

Aralık 2020:Alman Vatandaşlık belgesi alımı:
    – landrasamtdan gelen son mektuptu. randevu ayarladım ve Alman vatandaşlık belgemi şahsen aldım.

Aynı gün vatandaşık belgesi ile;belediyeden pasaport ve kimlik belgesi başvurusu yapıldı. Bekleme süresi 4 – 6 hafta.

Corona sürecinden dolayı ilk başvuru ile vatandaşlık belgemi aldığım tarih arasındaki tüm süreç mektup ve telefon şeklinde ilerledi. Sürecin bu yüzden normal şartlara göre bir tık daha uzadığını düşünüyorum.

Bu süreç benim için zorlu, uzun ve maaliyetli bir süreç oldu. Dilerim sizin işiniz daha hızlı neticelenir.Unuttuğum veya eksik yazdığım şeyler olabilir, isteyen özeldende yazabilir, bilgim ve tecrübem yettiğince yardımcı olurum.

İyi forumlar arkadaşlar…

beširdis
    Dalyvis

Visų pirma, sveikinu Volkaną, manau, kad padarėte logiškiausią sprendimą. Visada logiškiausia daryti saugiausią dalyką, pasirinkti pilietybę, o ne neterminuotą gyvenamąją vietą arba pasirinkti pilietybę turint neterminuotą gyvenamąją vietą. Manau, prasmingiau sakyti „nusipirksiu“, nežinai, kas bus rytoj. Tiek daug. Komentuoju, nes atvirai pasakius pamiršau ką parašiau, noriu rašyti informaciniais tikslais. Tikiuosi, kad anksčiau to nerašiau, o jei parašiau, atsiprašau. :) Prieš 4-5 mėnesius nusiunčiau elektroninį laišką į užsienio biurą ir paklausiau, ar tiesa, kad tapus B1 laukimo laikas sutrumpėja iki 7 metų, man pasakė, kad normaliai turi gyventi 8 metus. . Laiške buvo nurodyta, kad turint B1, natūralizuotu piliečiu gali tapti po 7 metų, B2 – po 6 metų. Aišku, šiems nesusituokusiems ar išsituokusiems žmonėms, kadangi Volkanas yra vedęs Vokietijos pilietį, jis turi teisę į pilietybę po 3 metų.Leiskite ir aš tai pasakyti, kad nekiltų painiavos. Nuo kitų metų spalio baigsis mano 7 gyvenimo metai.Jei pasveiksiu nuo šios ligos,norėčiau pradėti vollzeit ir tapti Vokietijos piliete,sekmės mums 😊

volkanxnumx
    Dalyvis

Ačiū broli😀 Tikiuosi viskas bus gerai..

Ačiū broli😀 Tikiuosi viskas bus gerai..

Sėkmės, mėlynąją kortelę galite gauti iš konsulato arba civilinės metrikacijos įstaigų Turkijoje. Pirkau jį lankydamasis Turkijoje. Jie paprašė 15 lirų mokesčio ir jūs gaunate terminą prieš išvykdami. TR ID numeris nesikeičia, todėl niekas labai nepasikeitė, bet jei turi sąskaitą banke, priverčia pasirašyti popierių, kad turi mokestinę prievolę užsienyje. (jei praneši). Manau, kad tai mažai kuo skiriasi nuo dvigubos pilietybės, išskyrus balsavimą ir darbą viešajame sektoriuje.

sveikinimai

volkanxnumx
    Dalyvis

Ačiū Stambului.

Jūs turite savo procesą; Manau, jei parašysite, iš kurio miesto kreipėtės ir kiek mėnesių/metų iš viso užtrukote, suteiksite daugiau naudingos informacijos ieškantiems informacijos šia tema.

Nes atsivertęs šį numerį man buvo įdomu, kas iš kurio miesto ir per kiek laiko gavo Vokietijos pilietybę, o ne apie tai, kokių dokumentų man reikia. Konkretus laukimo laikotarpis ir tvarka įvairiose valstijose/miestuose skiriasi, ir manoma, kad jei laukdamas šio proceso gaunu apie tai kokią nors informaciją, galėčiau palyginti. Kaip ir daugelis iš mūsų užduoda klausimą, kiek užtruks vizos išdavimo procesas laukiant šeimos susijungimo vizos.
    Beje, ar forume nėra kitų draugų, atvykusių iš Turkijos ir tapusių Vokietijos piliečiais?
    Pagarbiai, geri forumai.

beširdis
    Dalyvis

Visi čia būna vizų išdavimo metu, bet gavę neterminuotą gyvenamąją vietą ar pilietybę, pabėga, nes čia nebelieka darbo. Deja, daugelis žmonių yra savanaudiški. Nesunku čia dalintis ir padėti kaip tau..

Rodoma 15 atsakymų – nuo ​​1 iki 15 (iš viso 19)
  • Norėdami atsakyti į šią temą Turite būti prisijungęs.